Menisküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların diz eklemlerinde yer alan ve C şekline benzeyen bir yapı olan menisküs, kıkırdak olarak da bilinmektedir. Diz ekleminin oluşumunu sağlayan femur ve tipia isimlerine sahip olan iki ana kemik arasında yer alan menisküs, bir tanesi iç bir tanesi de dış olmak üzere her dizde iki tane bulunan bir yapıdır.

Eski zamanlarda hiçbir faydası olmadığı düşünülen menisküsler genellikle fazla önemsenmeyen bir yapıydı ve en ufak şikâyette yırtık olduğu düşünülürdü. Ameliyat yapıldığında menisküsleri sağlam bile olsa ileride ne de olsa yırtılır düşüncesi ile tamamen çıkarılırdı.  Günümüzde menisküs kıkırdağının önemli bir yapı olduğu ve işlevleri olduğu anlaşıldığı için tedavisine önem verilmektedir.

menisküs diz anatomisi

Menisküsler Ne İşe Yarar? Menisküs Yırtılması Nedir?

Menisküsler iki kemik arasında conta görevi görerek eklemleri ve kıkırdakları dış etkenlerden ve fazla yüklenme durumlarından korumaktadırlar. Eklemlerin uyumluluğunu arttırma ve yüklerin taşınmasında önemli bir yere sahip olan menisküsler, eklem sıvılarının iç dolaşımına da katkı sağlamaktadır.

Günümüzde önemi yeteri kadar anlaşılan menisküsleri korumak son derece önemlidir. Gençlerin ve yaşlıların sahip oldukları vücut yapısı farklı olduğu için menisküs yırtılması da farklı yaralanmalar sonucunda olabilmektedir.

Gençlerin vücutları daha taze ve daha dayanıklı olduğu için menisküs yırtılması için daha ciddi bir travma ya da kaza gerekmektedir. Bu durum genel olarak ayak üzerinde dönme hareketi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Futbol, basketbol, voleybol, kayak gibi sporlar genellikle menisküs yırtılmasının en büyük sebepleri arasında yer almaktadır.

Yıllar içerisinde menisküs ismi verilen kıkırdak yapılar dayanıklılığını ve esnekliğini kaybettiği için ileri yaşlardaki insanların menisküsleri daha kolay şekilde yırtılma göstermektedir. Yaşlı insanlarda menisküs küçük bir oturma, eğilme ya da küçük bir engele takılma gibi basit sebepler ile bile yırtılabilmektedir.

Dış menisküs iç menisküse oranla biraz daha hareketli bir yapıya sahip olduğu için çok daha kolay bir şekilde yırtılma görülebilmektedir. Bazı durumlarda menisküslerde doğuştan şekil bozukluğu gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Menisküs yırtılması sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler genellikle en çok “Menisküs tedavisi nasıl olur?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Menisküs hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Menisküs Tedavisi

Menisküs yırtılması sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler genellikle aynı belirtiler ile karşı karşıya kalmaktadır. Menisküs yırtığı sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde genellikle diz bölümünde yoğun bir ağrı, yine diz ve çevresinde yoğun bir batma hissi ve yarılma hissi ortaya çıkmaktadır. Menisküs yırtılması sonucunda diz içerisinde sıvı ve yoğun bir kan toplanması sorunu meydana gelmektedir. Bu sıvı toplanması sonucunda menisküs yırtığı oluşan dizde göz ile görülür bir şişlik meydana gelmektedir. Menisküs yırtığı sorunu ortaya çıkan dizin üzerine basılması çok zor olmasa da yoğun bir acı oluşturmaktadır.

Menisküs yırtığı gibi sağlık sorunlarının en önemli tedavisi, sorunu ortaya çıkmadan önlemek yani koruyucu tedavi yöntemlerinden faydalanmaktır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, sıvı glukozamin takviyesi gibi önlemler buna benzer sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasını önleyebilir. Sağlık sorunları ortaya çıktıktan sonra bu yöntemlerden faydalanmak ise tedavi sürecini kısaltır ve ağrıların kontrol edilmesini, ortadan kaldırılmasını sağlar. Diz sıvısını artıran ilaçlar için ürünümüzü inceleyin.

biomet ürünleri

Menisküs nasıl tedavi edilir menisküs yırtığı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından en çok sorulan sorudur. Menisküs tedavisi, sorun çok ileri boyutta değilse (genellikle) ağrı kesici ve soğuk uygulama gibi yöntemler ile yapılmaktadır.

Menisküs yırtılması sonucunda ortaya çıkan şişlik genellikle kan ya da sıvı toplanması sonucu ortaya çıktığından genellikle öncelikle bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışılır.

“Yırtık bir Menisküs nasıl tedavi edilir?” sorusunun genel cevabı ise ağrı kesici ilaç, buz uygulama, dinlenme gibi yöntemler olurken daha ciddi menisküs yırtılmaları vakalarında cerrahi müdahale ve ameliyat tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Menisküs yırtığı hem genç yaşta hem de ileri yaşta görülen bir rahatsızlık olduğu için tedavi yöntemi de hastaların yaşına göre değişiklik göstermektedir.