Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs insanda diz eklemini oluşturan 3 adet kemiğin ortasında yer almaktadır. Uyluk, bacak kemiği ve diz kapağının arasında yer alan ve adeta menteşe görevi gören menisküs, diz kapağının ve bacak eklemlerinin hareket etmesini kolaylaştıran bir yapıdır.

Menisküs, Yapısı ve Menisküs Yırtılmaları

Menisküs her insanın iki dizinde de iç tarafta ve dış tarafta olmak üzere iki adet bulunan son derece önemli bir yapıdır. Şekil olarak O harfini ve C harfini andıran menisküsler diz hareketlerinin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Menisküs yapıları kompresyona dirençli ve örgü şeklini andıran lifli ve kolajen yapılardır. Menisküs yırtıkları günümüz dünyasında en fazla rastlanan sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Menisküs yırtıkları çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olmak ile birlikte bu sağlık sorununun birden çok farklı ortaya çıkma nedeni bulunmaktadır.

menisküs belirtisi

Menisküs Yırtılması Nedenleri

Menisküs yırtıkları genellikle spor sakatlanmaları sonucunda ya da doğuştan sahip olunan dokusal bozukluklar nedeni ile meydana gelmektedir. Eski zamanlardan günümüze hemen hemen zaman insanlar menisküs yırtılması problemi ile karşı karşıya kalmıştır.

Menisküs yırtılması sorunu genellikle vücudun aniden durması, ayak ve diz kısmının dönmesi, diz bölümünün zorla bükülmesi, döndürme sebebi ile kasılmalar meydana gelmesi, diz çökmek, eğilmek, ağır yük taşımak; futbol, voleybol, basketbol, tenis, kayak ve atletizm gibi sporlar başta olmak üzere tüm spor dallarında yaşanabilen sakatlanmalar menisküs yırtılmasına sebep olabilmektedir.

Menisküs yırtılması sorunu insanın her yaşta yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. 15 yaşında bir çocukta görülebilen menisküs yırtılması sorunu aynı zamanda 65 ya da 70 yaşındaki bir bireyde de meydana gelebilmektedir. Günümüz dünyasında 65 yaş üzerindeki insanların yaklaşık olarak %40 gibi bir çoğunluğunda menisküs yırtılması sorunu yaşanmaktadır. Özellikle yaşlı insanların vücutlarında çok fazla yıpranmalar ve dayanıksızlık durumu olduğu için yaşlıların dizlerinde daha küçük kazalar sonucunda menisküs yırtılması sağlık sorunu görülebilmektedir. Örneğin hafif bir çömelme hareketi ile genç bir insanın menisküs yırtılma olasılığı yok denecek kadar az bir oranda iken; yaşlı bir insan çömeldiğinde menisküs yapısında yırtılma meydana gelme olasılığı %75 gibi yüksek bir orandadır.

Menisküs kazaların yanı sıra travmatik olaylar sonucunda da meydana gelen bir sağlık sorunudur. Travmatik nedene bağlı olan menisküs yırtıkları genellikle 10 ile 40 yaş aralığında gözükürken zaman içerisinde ortaya çıkan yapı bozulmaları nedeni ile meydana gelen menisküs yırtıkları yaklaşık olarak 40 yaş ve üzerinde daha fazla gözükmektedir.

Menisküs Yırtılması Tanı ve Tedavi

Menisküs yırtılması farklı şekillerde sınıflandırılmakta olan son derece önemli bir sağlık sorunudur. Menisküs yırtılması sorunu ile karşı karşıya kalan küçükten büyüğe herkes genellikle menisküs yırtığı belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını merak etmektedir.

biomet ürünleri

Belirtiler

Menisküs yırtılması yaşayan bir insanda ortaya çıkan belirtiler çok fazla değişiklik göstermemektedir. Menisküs yırtığı belirtileri genel olarak diz bölgesinde yoğun ağrı, dizlerde kan ve sıvı toplaması nedeni ile ortaya çıkan göz ile görülebilen şişlikler, hareket zorluğu ve kasılmalar olarak sıralanabilir. Bu belirtiler ile karşı karşıya kalan kişilerin menisküs yırtılması yaşaması son derece büyük bir ihtimaldir.

Menisküs ağrısı nasıl olur sorusunun cevabı ise aslında son derece basittir. Menisküs yırtığı ağrısını normal diz ağrılarından ayıran en büyük özelliği diz etrafında meydana gelen şişliklerdir. Diz çevresinde sıvı ve kan toplanması ile menisküs yırtığında şişlik meydana gelmektedir.

Menisküs yırtığı nasıl anlaşılır sorusu da hastalar tarafından cevabı merak edilen diğer bir sorudur. Menisküs yırtılması belirtileri gören kişilerin bir ortopedi doktoruna giderek muayene olması menisküs yırtığı teşhisi koymak için yeterli olacaktır.

Hastalığın tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler ise %93 oranında başarı sağlayan yöntemlerdir. Tabi cerrahi tedavi sonrasında uygulanan fizik tedavi ve egzersizler de tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır.

Menisküs yırtığı gibi eklem kaynaklı sağlık sorunlarını önlemenin ve bu sorunlar ortaya çıktıktan sonra meydana gelen ağrıları tedavi etmenin en iyi yollarından birisi ise glukozamin takviyesi yapmaktır. Benzer sorunlar yaşayan profesyonel sporcuların düzenli kıkırdak güçlendirici ilaçlar takviyesi yaptıkları durumlarda yaşadıkları önemli sağlık sorunlarını birkaç ay içinde ortadan kaldırdıkları gözlemlenmiştir. Sonraki 12 ay içinde aynı sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaları da etkileyici bir istatistiktir. Menisküs tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazımızı da okuyabilirsiniz.