Kolajen İçeren Ürünler

Kolajen vücudun kendisinde doğuştan olan bir proteindir. Fakat bu protein zaman geçtikçe vücutta daha az sentezlenmeye başlar ve zaman geçtikçe vücuttaki miktarı azalır. Kolajen birçok açıdan vücut için gerekli bir bileşendir.

İlk olarak, kolajen eklemler için oldukça büyük öneme sahiptir. Kolajen açısından zengin bir vücutta eklemlerde daha az zedelenme, ağrı vb. problemler görülür. Görülenler de daha hızlı şekilde atlatılır.

Bununla birlikte, kolajenin cilde de birçok faydası vardır. Cildin sağlıklı görünümünü koruması, pürüzsüz bir görüntüye sahip olması da kolajen ile alakalıdır. Kolajen, cilde parlak bir görüntü verir ve kuru kalmasını önler, ihtiyaç duyduğu nemi verir.

Genç yaştaki insanların yüzü daha parlakken yaş ilerledikçe bu parlaklığın azalmasını da kolajenle açıklayabiliriz. Vücuttaki kolajen miktarını artırmak için, kolajen takviyesi yapılabileceği gibi, vücuttaki kolajeni baskılayan faktörler bastırılmaya da çalışılabilir. Örneğin kolajen sentezlenmesini sağlayan ve kolajen yıkımını önleyen glukozamin, sıvı formda besin takviyesi olarak alınabilir. Piyasadaki en iyi glukozamin için ürünümüzü inceleyin.

kolajen içeren ürünler

Kolajen İçeren Vitaminler

Vitaminler aslında kolajen içeren maddeler değildir. Vitaminler vücutta kolajen sentezi yapılmasına yardımcı olan maddelerdir. İçeriğinde kolajen takviyesinin yanı sıra C vitamini, B3 ve B6 vitaminleri, E vitamini, Biotin, Metilsülfonilmetan, Hyaluronik Asit ve Koenzim Q10 gibi maddeleri içeren takviyelerden yararlanabilirsiniz. Ama beslenme yoluyla kolajen ve vitamin almayı da ihmal etmemelisiniz.

Kolajen birçok farklı besin grubunda karşımıza çıkmaktadır. Kolajen ile en çok karşılaştığımız besinler, tavuk ya da diğer hayvanların kemik suyudur. Bu kemik sularında kolajen içeren vitaminler (kolajen takviyesine yardımcı olan maddeler) çok sık şekilde görülmektedir.

Kolajen takviyesi yapılabileceği gibi, vücuttaki kolajen üretimine yardımcı olan besinlerden de destek almak gerekir.  Bu besinler büyük oranda C vitamini açısından zengin bitkilerden oluşmaktadır.

Yeşil biber, çeşitli turunçgiller, kivi ve çilek C vitamini açısından oldukça zengindir. Vücutta bulunan kolajenleri baskılayan serbest radikallerin önüne geçerler. Böylece vücuttaki kolajen miktarındaki azalma yavaşlar. Protein açısından zengin olan yumurta beyazı, yoğurt ve diğer süt ürünleri, mantar ve lahana da kolajen üretimi açısından faydalıdır.

Kolajen İçeren Supplementler Nelerdir?

Supplement, Türkçe anlamıyla besin takviyesi demektir. Vücutta yer alması gereken fakat zamanlar yetersiz beslenme, yaş veya bir takım başka sebeplerden dolayı azalan bileşenler, elementler bu supplementler yoluyla alınabilir.

Kolajen de supplement takviyesi ile vücuda alınabilir. Kolajen içeren supplementler nelerdir denecek olursa bir çırpıda sayılabilecek örnekler, protein tozları, esansiyel yağ asitleri, probiyotiklerdir. Supplement kullanırken dikkatli olunmalı ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

we collagen tablet

Kolajen Hapı

Kolajen hapı da kolajen takviyesi yapılabilecek maddelerden biridir. Hap, kana karışabilmekte ve böylece kolajen vücudun farklı katmanlarına taşınabilmektedir. Bu açıdan kolajen hapı tüketimi akıllıca olabilir. Ayrıca 3-6 ay süreyle kolajen hapı kullanmanın ciltteki nem oranını artırdığı kanıtlanmıştır.

Kolajen Hapı Zararları Nelerdir?

Kolajen hapı, doğru dozda kullanılırsa bir zarar vermese de dozunun fazla kaçırılması durumunda mide bulantısı, nefes darlığı ve kalp ritim bozukluğu gibi zararlar verebilmektedir. Kısacası kolajen hapı zararları nelerdir kaygısı taşımaya gerek yoktur. Çünkü dozunda kullanılırsa hiç zararı olmayan bir haptır.

Kolajen Tablet

Kolajen tablet de kolajen üretimini hızlandırmak için kullanılabilecek metotlar arasındadır. Cildin elastikliğini artırır. Ayrıca, kolajene ihtiyaç duyan bir başka yapı olan tırnakların da daha güçlü olmasını sağlar.

Sıvı Kolajen

Sıvı kolajen de ciltteki kırışıklıkları azaltmakta ve daha güçlü bir hale getirmektedir. Cilt, sıvı kolajen sayesinde güneşin ışınlarından zarar görmez. Sıvı kolajen sayesinde yaşlanma ile birlikte ortaya çıkacak kırışıklıklar da ortadan kalkmaktadır.

Kolajen Krem

Kadınlar tarafından çok sık tercih edilen kolajen krem sayesinde ciltteki görüntü güzelleşir. Cilt yüzeyi daha parlak görünür. Cilt elastiklik kazanır. Kolajen krem hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Kolajen Maske

Kolajenin en önemli etkilerinden birisi de cildin solgun görünmesini engellemesi ve parlaklık katmasıdır. Özellikle yüzdeki bu parlaklığın korunması için kolajen maske çok faydalıdır.

Maske, sadece cildin yüzeyine kolajen takviyesi yapmakla kalacak ve cildin iç katmanlarına işlemeyecektir. Bu yüzden, cildin içlerine de işleyecek portakal, avokado vb. meyveler tüketilirken kullanılması yerinde olur.