Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenme, ülkemizde de çok yaygın şekilde görülen eklem hastalıklarından biridir. Özellikle orta yaş ve daha üst yaş grubunda çok sık şekilde görülür.

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme probleminin başlıca belirtileri olarak ağrı ve şişlik gösterilebilir. Ağrı ve şişlik zaman içinde daha çok artacağından, bir süre sonra hareket etmeyi zorlaştırır ve kireçlenmenin en önemli semptomu olan hareket güçlüğü ortaya çıkar. Yürümek veya herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmak çok zor hale gelir.

Kireçlenmenin çok yaygın şekilde görülen bazı belirtileri vardır. Bu belirtilerden en çok bilinenleri ağrı ve eklem bölgesinde sertliktir. Hareket etme sıklığı azaldıkça, eklem sertliği daha belirgin bir hale gelir. Ayrıca, ilerleyen vakalarda eklemlerden ses de duyulabilmektedir. Eklemlerin etrafında ortaya çıkan şişme de yaygın gözüken bir belirtidir. Bu şişmenin ortaya çıkmaması için kişiler bir süre sonra aktivite yapmaktan kaçınır hale gelir.

kireçlenme sorunu olan bayan görseli

Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenmeye neden olan durumlar arasında en yaygınları genetik nedenler, iskelet sistemi bozuklukları, otoimmün bozukluklar, iltihaplar gösterilebilir.

Halk arasındaki adı kireçlenme olan hastalığın tıp dilindeki adı artrit ya da osteoartrittir. Kireçlenme olarak bilinen durum vücuttaki her iklimde görülebilse de sık olarak görülen belli bölgeler mevcuttur. Kireçlenmenin en çok görüldüğü bölgeler arasında, bel, boyun ve kalça gösterilebilir.  Kireçlenmenin neden ortaya çıktığı ve nereleri etkilediği bu şekilde özetlenebilir.

Kireçlenme Nasıl Önlenir?

Kireçleme nasıl önlenir meselesi ise başka bir konudur.  Kireçlenmenin önlenmesi için atılması gereken bazı önemli adımlar mevcuttur. Bu adımların başında, fazla kilo almaktan kaçınma gelmektedir. Fazla kilolar, iskelet sistemini kötü etkilemekte ve zaman zaman da kireçlenmeye neden olabilmektedir. Bu yüzden, dengeli beslenmeye önem verilmeli ve kilo yapan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Kireçlenmeyi önlemenin bir başka yolu ise doğru şekilde yapılan egzersizlerdir.  Vücuttaki tek bir ekleme gereğinden fazla ağırlık vermeden, dengeli şekilde yapılan egzersiz, kireçlenmeye yakalanma riskini azaltacaktır.

Boyun kireçlenmesi de çok sık rastlanan kireçlenme türlerinden birisidir.  Boyun kireçlenmesine daha çok yakalanma riski olan kişiler, ofis işlerinde bilgisayar başında çalışan insanlardır. Bu kişilerin “kireçlenme nasıl geçer?” sorularına cevap vermek çok kolay olacaktır. Yapmaları gereken ilk şey, yürüyüş ve oturuş pozisyonlarını değiştirmeleridir. Yanlış şekilde oturmak ve yürümek, iskelet sistemini yoracağından kireçlenmeye davetiye çıkartmaktadır.

biomet ürünleri

Kireçlenme kıkırdakların istenen kayganlıkta olmaması, eklemlerin sürtünmesi nedeniyle ortaya çıkar. Dolayısıyla kıkırdakların yenilenmesine yardımcı olan ve eklem sıvısının artmasına/istenen kıvamı kazanmasına yardımcı olan maddeler eklemle ilgili sorunların ortaya çıkmasını önleyebilir. Bu görevlerin tamamında önemli roller oynayan glukozamin, özellikle sıvı formda besin takviyesi şeklinde alındığında eklemle ilgili sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyebilir. Eklem sıvısını ve verimliliğini artıran kıkırdak güçlendirici ilaç glukozamin, eklem ve kemik ağrılarını gidermek amacıyla da kullanılmaktadır.

Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme, bir eklem problemi olduğu için diğer eklem hastalıkları gibi zor şekilde tedavi edilmektedir. Tedavide geç kalındıkça geriye dönüş imkânsız hale gelir. Fakat erken teşhis ve tedaviye de erken dönemde başlanması ile tedavi mümkün hale gelir.

Tıp alanındaki gelişmelerin hızlanmasıyla birlikte, cerrahi müdahale yoluyla kireçlenme tedavisi de mümkün hale gelmiştir. Lazer ameliyatı olarak adlandırılan ameliyat tekniği ile, adeta nokta atışı yapılarak kireçlenme tedavi edilebilmektedir. Çünkü bu ameliyat yönteminde, direkt olarak kıkırdak tespit edilir ve ona göre tedavi uygulanır.  Günümüzde sürekli gelişen tıp teknolojisi sayesinde, hastaların yaşadığı kıkırdak problemlerinin boyutları tespit edilmektedir.

Hastalığın semptomları ne kadar ilerlemişse, tedavi de ona göre seçilmektedir. Kireçlenmeye neden olan faktörler de çok çeşitlidir. Neden olan faktörler de tedavinin ne şekilde yapılacağını değiştirmektedir.

Kireçlenmenin tedavisinde bitkilerden de yararlanılmaktadır. Kireçlenme bitkisel tedavi önerileri uygulanırsa, evde yapacağınız birkaç önemli dokunuş ile, tedaviyi daha kolay hale getirebilirsiniz.  Örneğin lahana, kemiklere çok iyi gelen bir bitkidir. Bununla birlikte hardal da kireçlenme sorununu daha kolay şekilde çözebilmenizi sağlayacaktır. Kısacası, cerrahi tedaviler ve ilaç tedavileri ile kireçlenmeye asıl müdahale yapılsa da evde yapacağınız birkaç küçük şey ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler ile de kireçlenme ile mücadele edebilirsiniz.