Kireçlenme Neden Olur?

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalığın asıl adı osteorartittir. Özellikle orta yaşı geçkin kişilerde sık şekilde görülür.

Kireçlenme Neden, Nerelerde ve Kimlerde Görülür?

Vücutta, eklem olan her yerde görülebilmektedir. En yaygın görüldüğü bölgeleri sayacak olursak, el, kalça, diz ve omurgalar söylenebilir. Kireçlenmede, eklem kıkırdak yapısında bozulmalar görülür.  Bu bozulmaların sonunda da eklem kıkırdağının altında bulunan kemik dokuda olumsuz anlamda bazı değişiklikler görülür.

Kireçlenmenin en rahatsız edici etkisi, harekette azalmadır. Harekette azalmanın nedeni, görülen şiddetli ağrılardır. Bazı eklemlerde ağrı daha şiddetli şekilde görülse de bu durumun nedeni tespit edilememiştir. Tek bilinen şey, kireçlenmenin orta yaş ve daha üst yaş gruplarında daha sık şekilde görüldüğüdür. Orta yaşın altındaki kişilerde kireçlenme çok seyrek olarak görülmektedir. Eğer kırk yaş öncesinde kireçlenme görülüyorsa, yaşam tarzında bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenilebilir ya da genetik bir problem mevcut olabilir.  Kıkırdağın içerisindeki maddeler genetik olarak belirlendiği için, kireçlenmede genetiğin de etkili olduğu artık kesin olarak bilinmektedir. Kireçlenme çeşitleri için tıklayın.

kireçlenme hakkında bir görsel

Kireçlenme Nasıl Olur?

Kireçlenme toplumda çok yaygın şekilde rastlanan bir sorun olduğu için, kireçlenme nasıl olur sorusunu soran birçok kişi bulunmaktadır.  Kireçlenmeye neden olacak birçok farklı neden sayılabilir.

Genetik nedenler, otoimmün bozukluklar, ağır egzersizlerle eklemlere fazla yüklenilmesi, iltihaplar, ilerleyen yaş, kireçlenmenin nedenleri arasında sayılabilir.

Kemik erimesinin aksine kireçlenme erkeklerde ve kadınlarda aynı oranda görülür. Kırk yaşın altındaki kişilerde ortaya çıkma ihtimali son derece düşüktür. Kalça eklemlerinde, parmaklarda, boyunda ve belde sık şekilde ortaya çıkabilir.  Elde ortaya çıkan versiyonu baş parmağın kökünde yer alan eklemi etkiler.

Eklemlerde kireçlenmeye yol açan durumlardan en yaygını, yaşın ilerlemesiyle birlikte yıllar içinde ortaya çıkan travmalardır. Bu travmalar, kişinin hareket yeteneğini kısıtlamakta ve eklemlerin yük taşıma kabiliyetini azalmaktadır. Bu sebeple, kilolu kişilerin, kireçlenmeye karşı önlem olarak kilo verme sürecine girmeleri gerekir. Tedavinin ne şekilde olacağına doktor tarafından karar verilmelidir. Uzman bir doktor, yaptığı muayenenin ardından, kireçlenmenin ne seviyede olduğunu tespit edecek ve ona göre tedaviyi planlayacaktır.

Kıkırdakların sentezlenmesini sağlayan maddelerin üretiminde önemli bir rol oynayan glukozamin, eklem sıvısının eklem sağlığının korunması için gerekli olan kıvamı almasına da yardımcı olur. Genel eklem ve kemik sağlığının korunmasını sağlayan glukozamin kondroitin, eklemle ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesi ve tedavisi amacıyla da kullanılabilir.

biomet ürünleri

Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme problemine karşı net bir çözüm reçete edilmesi maalesef imkânsız gibidir. Kireçlenme, diğer eklem hastalıkları gibi kalıcı bir yapıya sahip olan bir hastalıktır. Bu yüzden tedavinin temel amacı, kireçlenmenin ilerlemesinin yavaşlatılması veya durdurulması, kişinin yaşam kalitesinin artırılmasıdır. Hasta doktor iletişimi, hastalığın tedavisi konusunda son derece önemlidir. Doktor, ilk olarak hastanın hastalığını tanımasın ve neyle karşı karşıya olduğunu bilmesini sağlamalıdır. Hasta da doktorun tavsiyelerine uymalı ve kireçlenmenin olduğu ekleme yüklenmekten kaçınmalıdır.  Yani, kafanızda, kireçlenme nasıl soruları varsa, ilk yapmanız gereken bir hekime gitmek ve yaşadığınız sorundan bahsetmektir.

Hastalığın ilk ortaya çıkışını tespit etmek tedaviyi ciddi şekilde kolaylaştırır. Kireçlenme ilk görüldüğünde eklemlerde kızarıklık ve şişlik görülebilir.  Daha sonra buralarda nodüller görülmeye başlar. Eklemlerde ağrılar fark edilir. Hareketler ciddi şekilde kısıtlanır ve kişi hareket etmek istemez. Belirtilerin büyük benzerlikler göstermesi nedeniyle boyun fıtığı ile karıştırılabilir.

Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde çok sık şekilde boyun kireçlenmesine rastlanabilmektedir. Bu tip işlerde çalışan kişilerin, bu problemlerin önüne geçmek için, doğru pozisyonda oturmaya alışmaları, stresten uzak kalmaları ve darbe almamaya dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca, kilo alımına dikkat etmek ve dengeli bir beslenme planı oluşturmak da oldukça önemlidir.

Eğer kireçlenme belirtileri arasında anlatılan tipte şikayetleriniz varsa çok geçmeden bir hekime başvurmalı ve bu sorunun çözümü için adımlar atmalısınız. Geç kalmanız, cerrahi operasyonu tek seçenek haline getirebilir.