Kıkırdak Nedir?

Kıkırdak, bazı organlarda kemik görevini yapan esnek, sert ve beyaz bir doku olarak anlatılabilir. İlkel omurgalıların birçoğu gelişmiş omurgalılarda da dölütlerin iskeleti kıkırdaktandır. Burun, gırtlak ve kulakta bulunan kıkırdak kısımlar, yetişkin ve gelişmiş bir insanın vücudunda bulunan kıkırdaklardır.

Kıkırdak Türleri ve Kıkırdak Özellikleri

Aynı zamanda eklemlerin üzerini de kaplayan kıkırdak göze arası maddesinde bulunan tellerin yapılarına göre türlere ayrılır.

Saydam kıkırdak, elastik kıkırdak, telli kıkırdak vs gibi tanımlar Kıkırdak nedir sorusunu cevaplandırmak amacıyla kullanılabilir. Bu yapı kireçlenme ve kemikleşmeye yönelik büyük bir eğilim göstermektedir. Kıkırdağın anatomik elemanı olan hücreler 15-20 mikron büyüklüğünde olmaktadır. Kıkırdaklar hücrelerarası maddesinde bulunan tellerin yapılarına göre saydam kıkırdak, telli kıkırdak, elastiki kıkırdak olarak üçe ayrılmaktadır.

kıkırdak nedir

Kıkırdak kemikle beraber iskeleti oluşturan özel destek dokudur. Damarsız, esnek beyaz bir doku olan kıkırdak, kemikler kadar sert değildir. Kıkırdak dokuda genel olarak hücrelerin ikisi ya da üçü bir arada bulunmaktadır. Dölüt de iskelet ya da kıkırdaktandır.  Dölüt büyüdükçe kıkırdaklar kemikleşmeye başlarlar.  Bunun sonunda kıkırdaklar kemik uçlarındaki epifiz plağında ve eklem yüzeylerinde bulunurlar. Kaburga kemiklerinin uçları ve kaburga kemiklerinin göğüs kemiğiyle birleştiği yerde bulunan kıkırdaklar, yetişkin insan vücudunda iskeletin kıkırdak bölümleridir, iskeletin diğer bölümlerinde kıkırdak bulunmaz.

İlkel yapılı omurgalıların ve üstün yapılı omurgalılarda ceninlerin bütün iskeleti, erişkinlerde ise iskeletin bazı kısımları kıkırdaktandır. İskeletimiz kıkırdak ve kemik dokudan meydana gelir. Kıkırdak kemik kadar sert olmamakta ve esnek olduğu kadar dayanıklıdır.

Eklem kıkırdağı kemiklerin birleşme noktalarında bulunmaktadır. Eklem kıkırdağı uzun yıllar boyunca eklemde taşınacak şekilde tasarlanmıştır. Eklem yüzeylerinde bulunduğu için esneklik sağlayarak kemiklerin hareketini kolaylaştırmakta ve kemiklere zarar gelmesini önlemektedir.

Embriyonun iskeleti kıkırdaktan meydana gelir. Yeni doğan bebeğin iskeletinin çoğu kıkırdaktır. Çocuğun yaşı ilerledikçe kıkırdağın yerini giderek kemik alır. Kemiğe sertlik veren kalsiyum tuzlarının kemik dokusunda birikmesi 25 yaşlarına kadar devam ettiğinden kemikleşme bu yaşa kadar devam eder. Kaburgaların ucu eklem yüzeyleri esnekliğin gerekli olduğu bölümlerde bulunurlar. Nefes borusu, gırtlak, kulak kepçesi, burun ucu ve bunlara benzeyen yerlerde yer alırlar. Diz kıkırdak aşınması için.

Diz Kıkırdak

Diz vücudun en büyük ve harekette hayati önemde eklemler arasında yer almaktadır. Dizin sabitliğini yan bağlar ve çapraz bağlar sağlar. Çapraz bağlar diz ekleminin içinden uyluk ve kaval kemiğini bağlar. Çapraz bağlar Diz kıkırdak içinden kısa bir halat gibi bu iki kemiği sıkıca birbirine bağlar. Diz bükülürken ve düzken gerekli olan sabitliliği sağlar. Önde bulunana ön çapraz bağ arkada olana arka çapraz bağ denir.

Dizler vücudun tüm yükünü taşıyan çok önemli organlardır. Bazı sorunlar dizlere aşırı yük binmesine neden olur ve sporla birlikte ortaya çıkan problemler de dizlere binen yükün artmasına yol açar. Dize yük binmesi ile kıkırdak problemleri oluşur. Eklem uçlarında bulunan kıkırdak, iki kemiğin birleştiği yerde konumlanmıştır ve kemik uçlarını kaplayan kaygan-parlak bir yapıdır. Altta bulunan kemikten ve eklem sıvısından beslenir. Kıkırdak sorunlarının ortaya çıkması, hareket ve aktivite ile ilgili problemlerle karşılaşılmasına neden olur.biomet ürünleri

Kıkırdak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşırı hareket, çok az kilo ve ağırlığın bir tarafa yüklenmesi gibi sebeplerle meydana gelen eklem ağrıları, yaşlılarda olduğu gibi genç yaşlarda bulunan kişilerde de görülmektedir. Rahatsızlık başında fark edilirse spor ve egzersizler yapılarak düzeltilebilmektedir.

Eklemleri etkileyen hastalıklar artrit ve artroz olmak üzere iki tipte görülmektedir. Artrit iltihaplı eklem rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. En yaygın şekli ise romatoid artrit olmaktadır. Kısacası, Kıkırdak ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap vermeden önce ağrıya neden olan sorunun net olarak ortaya çıkarılması gerekir tespiti yapılabilir.

Genel olarak düşünülürse, bilinçli egzersiz hastalıkların seyrini yavaşlatmaktadır. Eklem kıkırdağına olan baskı damarları olmayan kıkırdak dokusunun besin almasına olanak sağlamaktadır. Temposu basıncı aynı kalan hareketler eklemlere ve eklem metabolizmasına yarar sağlamaktadır.

Besin takviyesi olan glukozamin, kıkırdak vb. dokuların sentezlenmesinde kullanılan protein ve yağların üretilmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle genel eklem ve kıkırdak sağlığını koruyan glukozamin kondroitin, eklem sıvısının yağlanmasına, kıvam kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Yani kıkırdak, eklem ve kemik ağrıları çeken kişilerin hareketlerinin kolaylaşmasını, ağrılarının azalmasını sağlamaktadır.